"Bardzo się cieszę, że byłam taka otwarta”. Maren Lundby o problemach z wagą

  • 2023-11-07 10:40

Maren Lundby w 2021 roku po historycznym konkursie kobiet na dużej skoczni i zdobyciu mistrzostwa świata przedwcześnie zakończyła sezon. Następnie Norweżka zrezygnowała z olimpijskiej zimy i próby obrony tytułu z Pjongczangu. Jak wyjawiła później, powodem były problemy z utrzymaniem właściwej wagi. Dwa lata po tych wydarzeniach zawodniczka wyznaje, że jest niesamowicie szczęśliwa z otwartości, z jaką mówiła o swoich problemach.

Maren Lundby dwa lata temu zdecydowała się głośno powiedzieć o swoich problemach z utrzymaniem właściwej wagi i wycofaniu się z igrzysk olimpijskich w Pekinie. Norweżka to mistrzyni olimpijska z Pjongczangu, a także mistrzyni świata ze skoczni normalnej w Seefeld i dużej w Oberstdorfie. I to właśnie czempionat w Niemczech był ostatnim konkursem Lundby przed przerwą od skoków. Jak sama przyznała dwa lata temu, po mistrzostwach nie czuła się najlepiej i postanowiła wrócić do domu. Następnie doznała urazu głowy w towarzyskim meczu piłki nożnej, co wymusiło przerwę od ćwiczeń. Kolejną kontrowersyjną decyzją zawodniczki było wycofanie się z rywalizacji w konkursach Letniego Grand Prix, przerwa od treningów na skoczni i wzięcie udziału w norweskiej edycji „Tańca z Gwiazdami”.

W październiku 2021 roku Maren Lundby ogłosiła, że zabraknie jej na igrzyskach olimpijskich w Pekinie z powodu problemów z wagą. Norweżka mówiła, że chce zrzucić kilogramy w odpowiedzialny i zdrowy sposób. Ponad dwa lata po ogłoszeniu tej decyzji Lundby wyznaje, że uporządkowała swoje ciało, a życie uśmiecha się do niej bez użycia skrótów: – Bardzo się cieszę, że byłam taka otwarta. Czułam, że to było jedyne wyjście i miałam dobre przeczucie. To było wyzwalające – mówi skoczkini dla portalu VG.

Otwartość, z jaką zawodniczka mówiła o problemach z wagą oraz świadomość szkodliwości, jaką jest chudnięcie w nierozsądny i niezdrowy sposób, doprowadziły ją do kilku nagród, m.in. Fredrikke czy Peer Gynt. Jednak to nie jedyny efekt, jaki przyniosło głośne mówienie o problemach z utrzymaniem wagi: – Zaraz po tym, jak o tym powiedziałam, wiele osób wysłało wiadomości. Zwłaszcza jeśli ktoś ma córkę lub inną osobę, która zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Ludzie kontaktowali się ze mną i chwalili, że powiedziałam, jak jest. Wiadomości pochodziły od wielu różnych osób.

– Czuję, że teraz mam lepszy punkt wyjścia, ale muszę być cierpliwa – mówi Lundby o swoich treningach i skokach tego lata. – Ważne jest, aby znaleźć kierunek i równowagę dla treningu fizycznego. Ogólnie rzecz biorąc, wykonałam bardzo dobrą pracę i jestem lepiej przygotowana niż w zeszłym roku, ale to nie oznacza, że mogę zagwarantować lepsze wyniki.

29-latka wypowiada się także o nadchodzącym sezonie i planach z nim związanych: – Jeśli coś mnie motywuje, to właśnie takie rzeczy jak rekord świata w Vikersund. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata to też coś, ale w końcu udało mi się to już wcześniej. Dlatego rekord świata w długości lotu ma pierwszeństwo. Nigdy go nie miałam. To znaczy, miałam przez dwie minuty.

– Recepta dla mnie jest taka, że nie wszystko to teraz priorytet. Wybieram, w co zainwestować. Udzielałam się w wielu sprawach, a teraz chodzi o cierpliwość, dlatego prawdopodobnie przez część zimy zostanę w domu i będę trenować.


Jagoda Karpińska , źródło: Vg.no
oglądalność: (2631) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Ironiczny3 początkujący
    @Raptor202

    Redakcjo, jakie chody ma ten trol, że nigdy nie został zbanowany? A miał nawet sprawę karna i godziny spoleczne za to, że kazal Spotkowi się zabić. Takie trole jak arturion, alo, czy raptor nie mają kont na Facebooku, bo zostali zbanowani za mowę nienawiści i podżeganie. Stąd od kilku lat bronią się rękami i nogami, żeby tylko nie było rejestracji przez fb. Żadne pieprzenie o Rodo, co dzieci nie mają pojęcia o tym.
    Ban dla raptora tu i teraz.
    Niech się męczy jako poczatkujacy, ja ironiczny musiałem juz wiele razy, bo jestem nekany.

    Nawet teraz ujemne IQ raptorka nie umie się odnieść do Pilcha, tylko atakuje jak dzieciak w podstawówce. Ja mam stadninę, a on i tak ma za dobrze. Wylot stąd, koniec z nagminnymi trolami.

  • Bernat__Sola profesor
    @FankaPilcha

    A jeszcze wcześniej Johan Remen Evensen.

  • Raptor202 profesor
    @Ironiczny3

    Zmień hobby, bo też nie masz talentu.

  • Ironiczny3 początkujący
    @FankaPilcha

    Zmień ksywę. Pilch nie ma talentu.

  • Ironiczny3 początkujący

    Niech zgadnę. Jej problemy z wagą, to 70 kg przy 170 cm? A przy skakaniu ma 55-60? Polki mogą pomarzyć o takiej wadze :)

  • FankaPilcha stały bywalec
    @rybolow1

    A wcześniej Łukasz Rutkowski i Przemek Kantyka

  • Mucha125 profesor
    @rybolow1

    Fis się tym powinien zająć a nie kwotami startowymi by je zmniejszać

  • ms_ doświadczony
    @rybolow1

    Cytując klasyka "To wcale nie jest podobne, wcale nie jest podobne".

  • rybolow1 doświadczony

    O problemach z odżywianiem to już Vojtech Stursa wspominał

  • Lataj profesor

    "Otwartość, z jaką zawodniczka mówiła o problemach z wagą oraz świadomość szkodliwości, jaką jest chudnięcie w nierozsądny i niezdrowy sposób, doprowadziły ją do kilku nagród, m.in. Fredrikke czy Peer Gynt."
    Właśnie tego można było się spodziewać w czasach, w których człowiekiem roku staje się nastoletnia pseudoaktywistka z bogatymi rodzicami. Mogę zrozumieć genetycznie uwarunkowaną tendencję do tycia, ale jednak prawdopodobnie do końca nie była konsekwentna w kwestii jedzenia, a potem odwaliła głupotę. Niby zdobyła złoto w Oberstdorfie, ale jednak słono za to zapłaciła.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl