Kubacki i Żyła nominowani w Plebiscycie Przeglądu Sportowego

  • 2023-11-16 13:55

Rozpoczęła się 89. edycja prestiżowego Plebiscytu Przeglądu Sportowego na 10 najlepszych sportowców Polski 2023 roku. W gronie 20 nominowanych znaleźli się Dawid Kubacki i Piotr Żyła. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 6 stycznia 2024 roku na antenie Polsatu.

Dawid Kubacki w powoli kończącym się roku wywalczył brązowy medal mistrzostw świata na dużej skoczni w Planicy oraz zajął drugie miejsce w 71. Turnieju Czterech Skoczni. 33-letni zawodnik odniósł ponadto dwa zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata w Innsbrucku i Lillehammer. Z powodu trudnej sytuacji rodzinnej przedwcześnie zakończył sezon, zajmując czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej cyklu. Kilka miesięcy później Dawid został mistrzem Igrzysk Europejskich po wygranej na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

Głównym wydarzeniem roku dla Piotra Żyły była z kolei obrona tytułu mistrza świata na normalnej skoczni. 36-latek triumfował w Planicy, bijąc w serii finałowej oficjalny rekord obiektu. Tym samym wiślanin poprawił swój własny rekord najstarszego indywidualnego mistrza świata w skokach narciarskich w historii. W Pucharze Świata Żyła wywalczył szóste miejsce, zaś przedostatni konkurs sezonu w Planicy zakończył na trzeciej pozycji. W sierpniu triumfował w zawodach Letniego Grand Prix w Szczyrku.

Dla Dawida Kubackiego to czwarta w karierze nominacja w plebiscycie. Wcześniej został wyróżniony w ten sposób w 2019, 2020 i 2022 roku, kiedy to kończył głosowanie kolejno na piątym, dziesiątym i piątym miejscu.

Z kolei Piotr Żyła został nominowany po raz trzeci. W 2017 roku zajął dziewiąte miejsce w plebiscycie, z kolei cztery lata później nie zmieścił się w finałowej dziesiątce, kończąc udział w zabawie na przedostatniej, dziewiętnastej pozycji.

Do tej pory tytuł Sportowca Roku w Polsce zdobywało trzech skoczków narciarskich - Stanisław Marusarz (1938), czterokrotnie Adam Małysz (2001, 2002, 2003, 2007) oraz dwukrotnie Kamil Stoch (2014, 2017).

W gronie faworytów tegorocznego plebiscytu wymieniani są m.in. Iga Świątek - triumfatorka wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa, zwyciężczyni WTA Finals oraz liderka światowego rankingu WTA oraz Bartosz Zmarzlik, który po raz czwarty w karierze wywalczył tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu.

Plebiscyt "PS" jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie, po organizowanym od 1925 roku przez "Svenska Dagbladets" plebiscycie na najlepszego sportowca Szwecji.

Głosować na najlepszego sportowca Polski 2023 roku można na trzy sposoby:

- poprzez wysyłanie kuponów zamieszczanych w "Przeglądzie Sportowym" i wybranych numerach "Faktu" oraz "Fakt TV" (ostatni kupon ukaże się 23 grudnia 2023);

- za pośrednictwem głosowania sms-owego (do 5 stycznia 2024 do godziny 16:00);

- poprzez głosowanie internetowe za pośrednictwem strony plebiscyt.przegladsportowy.pl (do 5 stycznia 2024 do godziny 12:00).

Dodatkowo w dniu Gali Mistrzów Sportu (6 stycznia 2024 roku) odbędzie się druga tura głosowania SMS-owego.

Lista nominowanych w 89. plebiscycie Przeglądu Sportowego
Nr Kandydat Dyscyplina
1 BRYL Michał siatkówka plażowa
  ŁOSIAK Bartosz  
2 CHMIELEWSKI Krzysztof pływanie
3 DZIUBIŃSKI Krystian hokej na lodzie
4 HURKACZ Hubert tenis
5 KACZMAREK Natalia lekkoatletyka
6 KLATT Martyna kajakarstwo
  WIŚNIEWSKA Helena  
7 KNAPIK-MIAZGA Renata szermierka
  SWATOWSKA-WENGLARCZYK Martyna  
  PAWŁOWSKA Magdalena  
  TRZEBIŃSKA Ewa  
8 KUBACKI Dawid skoki narciarskie
9 KWIATKOWSKI Oskar snowboard
10 LEWANDOWSKI Robert piłka nożna
11 LINETTE Magda tenis
12 MERONK Adrian golf
13 NOWICKI Wojciech lekkoatletyka
14 PONITKA Mateusz koszykówka
15 STYSIAK Magdalena siatkówka
16 SWOBODA Ewa lekkoatletyka
17 ŚLIWKA Aleksander siatkówka
18 ŚWIĄTEK Iga tenis
19 ZMARZLIK Bartosz żużel
20 ŻYŁA Piotr skoki narciarskie

Adam Bucholz, źródło: Przegląd Sportowy
oglądalność: (4713) komentarze: (74)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • placek08 doświadczony

    Moje TOP10:
    1. Iga Świątek
    2. Oskar Kwiatkowski
    3. Drużyna szpadzistek
    4. Zmarzlik
    5. Żyła
    6. Klatt/Wiśniewska
    7. Kubacki
    8. Kaczmarek
    9. Śliwka
    10. Stysiak

    Brakuje mi wśród nominowanych Klaudii Zwolińskiej (brąz MŚ, 2 medale IE w randze Q olimpijskich i chyba ME), Oli Król (brąz MŚ), Oli Mirosław (brąz MŚ) kosztem Linette (1 turniej jej wyszedł) i 2 z 4: Lewandowski (ten rok słabiutki - wolałbym już Zielińskiego), Ponitka, Dziubiński, Meronk.

    Jakby ktoś się zastanawiał, czemu akurat Śliwka z siatkarzy: LM z ZAKSą.

  • sheef profesor
    Moje TOP 10 Plebiscytu

    1. Iga Świątek (tenis ziemny),
    2. Bartosz Zmarzlik (żużel),
    3. Aleksander Śliwka (siatkówka),
    4. Dawid Kubacki )skoki narciarskie),
    5. Piotr Żyła (skoki narciarskie),
    6. Oskar Kwiatkowski (snowboard),
    7. Natalia Kaczmarek (lekkoatletyka),
    8. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka),
    9. Knapik-Miazga/Swatowska-Wenglarczyk/Pawłowska/Trzebińska (szermierka),
    10. Krzysztof Chmielewski (pływanie).

  • tobiaszko stały bywalec

    Nie ma wątpliwości kto tu jest najlepszy :) Iga to wygra , 2 miejsce zajmie pewnie Zmarzlik a 3? Obawiam się , że Pan Lewandowski lecz moim zdaniem powinien być to Albo Olek Śliwka albo Dawid Kubacki :) Olek wygrał w Kadrze wszystko z Zaksą Lige Mistrzów wybitny sezon :) Ale Dawid również był wybitny w tamtym sezonie i mysle , żę jeśli w tym sezonie na TCS będzie wymiatał to może zajać 3 miejsce lecz pewnie i tak Lewandowski dostanie za nic to 3 miejsce ...

  • Bernat__Sola profesor
    @Karpp

    No tego nie brałem pod uwagę, ale faktycznie Dawid może zyskać trochę głosów "z sympatii" po tym, co stało mu się pod koniec sezonu.

  • Karpp profesor
    @Bernat__Sola

    Niedzielni kibice będę bardziej pamiętać cały sezon i przeżycia Dawida spoza sportu niż jedno złoto zdobyte w jednym konkursie Żyły.

  • Bernat__Sola profesor

    Na podium najpewniej staną Śliwka (skoro już wybrali go do "reprezentowania" naszych siatkarzy), Świątek i Zmarzlik. Iga zasługuje na zwycięstwo, ale znając zapał kibiców żużla do głosowania w tym plebiscycie i hołubienie siatkówki przez Polsat, to może być różnie. Żyła do "10" się załapie, myślę, że Kubacki też, ale tutaj mniejsza pewność.

  • Bernat__Sola profesor
    @Kolos

    Dostał co prawda indywidualną nagrodę za LN, ale to przecież mniej ważne trofeum niż ME. Oczywiście wygrał też LM, no ale jego koledzy klubowi Janusz i Kaczmarek (którzy otrzymali nagrody indywidualne na ME, Kaczmarek również w LN) też.

    Że Świątek miała ten sezon gorszy od poprzedniego, to oczywiście prawda. Ale sam przyznajesz, że ciężko porównać sport, gdzie jest MŚ, ze sportem, gdzie ich nie ma. A Iga wygrała RG, zakończyła sezon na 1. miejscu (czyli taki odpowiednik KK w skokach) i jeszcze dołożyła WTA Finals - turniej, gdzie gra przecież tylko i wyłącznie elita (chyba gdzieś się spotkałem z określeniem, że to "tenisowe MŚ" - choć mnie się ono nie bardzo podoba). Jedno złoto Żyły nie waży więcej niż te 3 rzeczy naraz.

  • Bernat__Sola profesor
    @Karpp

    Za 2017 pewnie tak, bo gala odbywała się tuż po Szlemie na TCS, który podpadał już pod 2018 rok (ale co to ludzi obchodzi...), ale z tym 2014 nie wiem - na TCSie 2014/15 dopiero wracał po kontuzji i nie skakał jakoś wybitnie (co zrozumiałe, a 10. miejsce i tak solidne), więc nie zadecydowało w tamtym przypadku kryterium pt. "O, o tym ostatnio słyszałem, zagłosuję SMSem", tylko ludzie musieli rzeczywiście pamiętać o dwóch złotach w Soczi i KK.

    Chyba, że ja jestem głupi, a oni gdzieś publikują te wyniki głosowań SMSowych (nie znalazłem takich danych), w takim wypadku przepraszam.

  • Kolos profesor
    @Bernat__Sola

    Żyła został mistrzem Świata. Oczywiście w tenisie nie ma takich zawodów ale Świątek miała ten sezon gorszy od poprzedniego. Dobrze, że wygrała tego Garrosa bo nie byłoby punktu zaczepienia.

  • Kolos profesor
    @Bernat__Sola

    Fakt umknęło mi, że Nowicki srebrny. Kwiatkowski w snowboardzie oczywiście.

    Co do siatkarzy to dziwi brak nominacji dla Leona a to on był MPV Mistrzostw Europy. Jeszcze kilku innych polskich siatkarzy dostało indywidualne nagrody za te mistrzostwa ale akurat nie Śliwka kótry dostał nominację..

  • Kolos profesor
    @Pavel

    O ile prasa papierowa faktycznie umiera o tyle TV absolutnie nie. Zmienia się to fakt, ale właśnie transmisje sportowe to najżywotniejsza część TV.

    A Plebiscyt nie ma oczywiście żadnego sensu.

  • Bernat__Sola profesor
    @Kuba_23

    Jeszcze nie. Ale za parę(naście) lat całkiem możliwe, że stanie się z nią to samo, co dzieje się z gazetami.

  • Bernat__Sola profesor
    @Lataj @Lataj, @rybolow1

    Jak dotąd Lewy wygrywał wówczas, kiedy w jakiś sposób rzeczywiście zasłużył:
    - 2015 - król strzelców el. Euro, poprowadził Polskę do awansu na tę imprezę (+mistrzostwo Niemiec),
    - 2020 - tryplet z Bayernem (właściwie to kwintuplet, bo jeszcze superpuchary), król strzelców wszystkich 3 głównych rozgrywek, które monachijczycy wygrali,
    - 2021 - kosmiczne, rekordowe 41 goli w Bundeslidze (+mistrzostwo i Superpuchar Niemiec), 3 gole na Euro mimo odpadnięcia Polski w grupie.

    Więc bardzo wątpię, żeby teraz zatriumfował.

  • Bernat__Sola profesor
    @Kolos

    Kolejny rok, kolejny raz rzekomo skoczek "powinien wygrać"... W czym niby Żyła był w tym roku lepszy od Świątek?

  • Bernat__Sola profesor
    @Kolos

    Lewandowski został królem strzelców La Ligi, więc jednak z samą nominacją dyskutować ciężko. Ale na podium nie powinno go być.

    Z tymi mistrzami świata to mocno się mylisz: z tego grona są nimi także kajakarki (Martyna Klatt i Helena Wiśniewska), szermierki (Renata Knapik-Miazga, Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Magdalena Pawłowska i Ewa Trzebińska) i Oskar Kwiatkowski w snowboardzie, a nie jest nim Nowicki, na MŚ w tym roku zdobył srebro.

    Co do Linette zgodzę się, powinien być zamiast niej León. Siatkarze plażowi zdobyli brąz MŚ. Golfista jakieś tam turnieje wygrał, ale jaka to ranga, to nie mam absolutnie żadnego pojęcia, i klasyfikowany w rankingu niżej niż Linette w tenisie, więc nie wydaje się to być uzasadniona nominacja (ale się nie znam).

    Siatkarki zdobyły brąz LN i za to pewnie nominacja.

  • Bernat__Sola profesor
    @Lataj

    No chyba że ta tenisistka ma na imię Jelena, wtedy się to odwraca :P.

    (To tylko żart, nie przytyk do Igi, gdyby ktoś chciał mnie tu za to karcić.)

  • Bernat__Sola profesor
    @alo

    No Zmarzlik obiektywnie zasłużył na bycie wyżej od Dawida. Od Piotrka zresztą może i też, bo zdobycie MŚ na żużlu wydaje się być cięższe, gdyż jest to cykl pucharowy, a nie jeden konkurs (ale tu wiadomo, można się wykłócać).

  • Bernat__Sola profesor
    @Pavel

    Miał też 2. miejsce w TCS. Ale tak, wiadomo, że Żyła będzie wyżej, "bo złoto" + niedzielni kibice już zapomną o tym, co było na początku roku (tak jak Stoch wygrał w 2017 dzięki wynikom TCSu z 2018, a w plebiscycie za sam rok 2018 już przegrał, choć ten Szlem na TCSie powinien wchodzić w zakres tego drugiego, a nie tego pierwszego).

  • Avengers123456msciciel doświadczony
    @Kuba_23

    Cha!Cha!Cha!

  • Arturion profesor
    @Kuba_23

    Tego nie wiem, ale rząd ma obowiązek płacić tylko "państwowym". A już Lewemu nie. Ani np. siatkarzom.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl