„Jestem wykończony, mentalnie i fizycznie” – Kamil Stoch po nieudanym sezonie

  • 2024-03-26 17:05

– Jeszcze żaden sezon nie wymęczył mnie tak psychicznie i fizycznie, jak ten zakończony – mówi Kamil Stoch, który tej zimy ani razu nie wskoczył do czołowej „10” zawodów z cyklu Pucharu Świata. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od sezonu 2005/06. Najlepszy wynik 36-latka w minionej edycji Pucharu Świata to 11. miejsce, które Stoch zajmował trzykrotnie.

– Pytanie o plusy ma sens, natomiast nie na wszystkie pytania jestem w stanie udzielić odpowiedzi. Pewne pytania wymagają podejścia do nich z większym dystansem, bez emocji. Inne wymagają głębszej analizy. A pozostałe lepiej zostawić w ścisłym gronie, niż wyciągać je na forum. Jako zawodnik powinienem dostrzec to, czego zazwyczaj nie doceniałem, kiedy skupiałem się na rywalizacji i osiąganiu celu. Mam na myśli ludzi wokół siebie, ich pracę, zaangażowanie i wkładane serce. Mówię też o kibicach i otrzymywanym wsparciu. Wielu ludzi dało nam jasny sygnał, że zawsze będą z nami. Niezależnie od wydarzeń na skoczni. Dzięki temu byliśmy w stanie wytrwać do samego końca – usłyszeliśmy od Kamila Stocha po finałowych zawodach sezonu 2023/24 w Planicy.

Trzykrotny mistrz olimpijski zakończył zimę na 26. miejscu w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata, gromadząc 256 punktów.

– Muszę odpocząć. To jedyna rzecz, którą mam teraz w głowie. Jestem wykończony, mentalnie i fizycznie. Marzę jedynie o tym, by nie myśleć o treningu i pełnej gotowości nazajutrz, kiedy muszę być profesjonalistą i wszyscy patrzą na mój każdy ruch. Od tego muszę bardzo długo odpocząć – zapowiada dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli.

W ubiegłą niedzielę Stoch zajął na Letalnicy 16. miejsce. Tego dnia wszystkie oczy były jednak zwrócone na Petera Prevca, który w wieku 31 lat oddał ostatni skok w karierze. 

– Miał piękną karierę. Zakończył ją w najlepszy możliwy sposób, wygrywając zawody i lokując się w ścisłej czołówce ostatniego konkursu. Skakał bardzo daleko z uśmiechem na twarzy i radością w sercu. To idealnie zakończona historia sportowa. Mam nadzieję, że dalsza historia, którą napisze, będzie miała równie piękny scenariusz. Życzę mu wszystkiego dobrego! – kończy Stoch.


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9938) komentarze: (56)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • sorantor250 weteran
    @dejw

    dejwik po sezonie wrzuca urągające ludzkiej inteligencji komentarze?
    kto by pomyślał..

  • Arturion profesor
    @dejw

    A dziwisz się? Jak latem dostał szkołę fizyczną, jakiej w życiu nie dostał?

  • dejw profesor

    Kamilek po sezonie mówi, że jest wykończony mentalnie, a może i fizycznie?
    Ależ to jest ciekawe 😴😴😴.

  • Kacper34 bywalec
    @grindavik

    Ktoś jest po******, że napisał o tym artykuł XD

  • Raptor202 profesor
    @Pawel93

    Wtedy wszyscy seniorzy prócz Małysza byli słabi jak kisiel, dlatego łatwiej było wejść do składu. Tak czy siak jeździli najlepsi. Zawsze mają jeździć najlepsi, chyba że któryś zrezygnuje ze startu bądź z innych powodów zostanie wycofany. Skończcie te głupie gadki o "oskakiwaniu się". To jest totalna bzdura. Jakoś nie widziałem Lovro Kosa w PŚ w czasach, gdy był juniorem. Wszedł na stałe do PŚ w wieku 22 lat i od razu prezentował wysoki poziom. Za to taki Kot miał całe lata na "oskakiwanie się" i co mu to dało? Punkty zdobył po raz pierwszy dopiero jako senior. Bujda na resorach, nie chcę widzieć żadnych parytetów dla konkretnych zawodników tylko ze względu na datę urodzenia. Jak zawodnik jest w formie, to jedzie na zawody. Jak nie będzie miał wyników, to można go podmienić.

  • Arturion profesor
    @semion

    "Widać tez pod tym artykułem, że mój ma najwięcej polubień."
    Dobre xD

  • Pawel93 początkujący

    Wiele osób pisze, że Stoch nie zajmuje nikomu miejsca w kadrze, bo młodsi są znaczni gorsi, nie kwalifikują się do kadry A itd.
    Inni piszą, że zajmuje miejsca młodszym w kadrze A, ma już tyle i tyle lat itd.
    Ja nie będę pisać, czy ma kończyć karierę, czy nie, ale chciałem zwrócić uwagę na pewną kwestię. Gdy Stoch był skoczkiem tzw. zaplecza / kadry B/ zwał jak zwał, to właściwie jedynym pewniakiem w kadrze A był Małysz. Stoch w kadrze B miał styczność z Horngacherem. Można mówić różne rzeczy o Horngacherze, ale na pewno nie to, że jest/był złym trenerem. Z tych powodów przejście Stocha z kadry B do A i "oskakiwanie się" w PŚ z racji wolnych miejsc w kadrze było znacznie prostsze. Proszę teraz porównać dzisiejszą sytuację zawodników z kadry B biorąc pod uwagę jak ta kadra wygląda i, że 3 miejsca w kadrze A są z automatu zajęte.

  • sorantor250 weteran
    @Rainbow

    jest gdzieś podział na te rangi? nigdzie nie mogę znaleźć. jakiś spis, od ilu do ilu dana ranga.

  • Kuba_23 doświadczony
    @znawca_francuskiego

    Kamil doskacze do igrzysk

  • Rainbow stały bywalec
    @semion

    Ranga zależy od ilości napisanych komentarzy.

  • Adam90 profesor
    @semion

    Wystarczy ,ze będziesz pisał dużo i masz range profesor. Mi tylko zależy ,ze cos napisze bo nie wiem po co mi ten profesor :)

  • semion weteran
    @Arturion

    ja totalnie nie wiem jak działają te rangi - czemu jestem "weteranem", a ktoś inny "bywalcem" czy "profesorem".
    Fajnie, że moje komentarze wzbudzają zainteresowanie. Widać tez pod tym artykułem, że mój ma najwięcej polubień. A pewnie masa użytkowników ma mnie w ignorowanych i w ogóle nie widzi tego, co piszę.
    Pozdrowienia!

  • semion weteran
    @Sekretarz

    po jego reakcjach, mimice, wypowiedziach to raczej ciężko powiedzieć, że "skacze, bo lubi"...

  • Sekretarz bywalec
    @Franciszek

    Skąd wiesz, czy Kamil skacze na siłę? Może skacze, bo lubi. Może skacze, bo czuje, że ma jeszcze coś do zrobienia w tym sporcie. A może skacze, bo nie ma innego pomysłu na siebie. Niezależnie od tego jaki jest powód jego dalszego zawodowego uprawiania tego sportu prezentuje on poziom wystarczający na regularne udziały w konkursach PŚ. Polska to nie Austria - nie mamy takiego zaplecza i talii młodych obiecujących skoczków z których można sobie rotować zawodników na poszczególne periody - wątpię, żebyśmy kiedykolwiek mieli.

    Poza tym o czym my w ogóle mówimy? Kamil nawet w dopiero co zakończonym sezonie miał z dziesięć konkursów ukończonych w drugiej dziesiątce. Czy takich zawodników należy wysyłać na sportową emeryturę? No powiedz tak szczerze...
    No chyba, że oceniamy zawodnika przede wszystkim przez pryzmat jego przeszłych dokonań - im większa różnica względem aktualnego sezonu tym szybciej zawodnik powinien odwiesić narty na kołek? To w takim razie Peter Prevc, Simon Ammann, Severin Freund i pewnie kilkunastu jeśli nie kilkudziesięciu innych skoczków już powinno dawno przestać bawić się w zawodowe skakanie. Lekki absurd i idiotyzm, nieprawdaż? Przypominam jeszcze, że Kamil nawet w biednym sezonie 21/22 bił się o medal IO. I naprawdę niewiele mu zabrakło. Poczekajmy jeszcze ze 2 sezony i zobaczmy, co jeszcze się wydarzy. Może nie będzie lepiej, może będzie gorzej, albo tak samo jak jest obecnie. Kamil nie jest idiotą i jeśli przyjdzie moment w którym poczuje, że wyżej pewnego poziomu już nie doskoczy, to podejmie pewne kroki. Ale to on zrobi i on zdecyduje.



  • Adam90 profesor
    @Franciszek

    Prevc przynajmniej wie czego chce xD

  • Arturion profesor
    @Franciszek

    Na razie Kamil nikomu miejsca nie zajmuje. No i raczej nie będzie jakiś czas. Jak będzie, to wtedy możemy na ten temat dyskutować.

  • Franciszek bywalec

    Jakoś też nie widzę sensu żeby skakać na siłę ciągnąć.. jak wiadomo ze na szczyt już nigdy nie powróci. Bo to jest niemożliwe. Mam wrażenie że Stoch nie może pogodzić się ze swoim wiekiem. 37 lat i jakieś gadanie o "rozwijaniu się" a w jego wieku Ammann i Kasai bawili się w skakanie. Skoro chce dalej to ciągnąć niech ciągnie byle by nie zajmował miejsca komuś młodszemu gdy on bedzie dołował a ktoś młodszy bedzie skakał na lepszym poziomie. Zaraz pewnie wspomnicie o Kasaim czy Fettnerze, no własnie ale nie każdy nimi jest. Polacy chyba myślą że będą jak oni i to nie tylko Stocha się tyczy.

  • Arturion profesor
    @semion

    Tak. Ale wywołujesz ferment, który uaktywnia znacznie gorszych trolli, niż ty. Bo do Ciebie jakąś słabość mam...
    Ale powinieneś wylecieć, bo popatrz: "@semion profesor"...
    To nie brzmi. ;-)))

  • semion weteran
    @Arturion

    A czy ja się odnoszę do życia prywatnego teraz? Mówię o nim jako o sportowcu.

  • Arturion profesor
    @semion

    I to powód by robić sobie jaja z jego życia prywatnego?
    W pewne sfery człowiek nie wkracza, zaś bydlę nie przejmuje się normami.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl