Rautionaho i Valto mistrzami Finlandii w Rovaniemi

• 2024-04-05 23:19

W piątek na normalnej skoczni w Rovaniemi (HS100) rozegrano Mistrzostwa Finlandii w skokach narciarskich. Złoty medal w konkursie mężczyzn wywalczył Kasperi Valto. U pań triumfowała Jenny Rautionaho.

Kasperi Valto prowadził już na półmetku konkursu po skoku na odległość 98,5 metra. Reprezentant Lahden Hiihtoseura wyprzedzał o 2,5 punktu Anttiego Aalto (97 m) oraz o 6 "oczek" Niko Kytosaho (96 m).

W serii finałowej Kasperi Valto przypieczętowal swój triumf skokiem na 97 metr. Niespełna 21-letni zawodnik pokonał różnicą trzech punktów srebrnego medalistę, Niko Kytosaho (98 m). Brązowy medal wywalczył drugi na półmetku, Antti Aalto (96 m).

Czwarte miejsce, ze stratą 23,7 punktu do podium, zajął Paavo Romppainen (94 m i 93 m). Piąty był reprezentant Chin - Zhao Jiawen (95 m i 94 m), z kolei na szóstej pozycji sklasyfikowany został Tuomas Meis (91 m).

Zawody rozegrano z 6. belki startowej, z kolei medaliści oddawali swoje próby z 5. belki. W rywalizacji wziął udział m.in. reprezentant Tajlandii, Korawik Saendee, który z wynikiem 67,5 metra zajął 33. pozycję w gronie 37 skoczków.

W rywalizacji pań w Rovaniemi zwyciężyła Jenny Rautionaho (90 m i 87 m) z przewagą 14,1 punktu nad Minją Korhonen (91 m i 91 m) oraz 39,6 pkt. nad Sofią Mattilą (84 m i 86 m). Zawody z udziałem 11 skoczkiń przeprowadzono z 13. belki, zaś mistrzyni kraju ruszała z 10. platformy.