Specjalista od latania pomoże Polakom. „Praca na pełen etat"

  • 2024-04-17 17:48

Od sezonu 2024/25 polscy skoczkowie będą mieli do swojej dyspozycji specjalistę ściśle skupiającego się na fazie lotu. Mowa o Arvidzie Endlerze, który może pochwalić się licznymi osiągnięciami w wingsuitingu. Teraz Niemiec, który w przeszłości sporadycznie współpracował z Biało-Czerwonymi, na stałe wskakuje do grupy dowodzonej przez Thomasa Thurnbichlera.

– Od tego sezonu dołączam do reprezentacji polskich skoczków. Moją rolą będzie szkolenie w zakresie fazy lotu, a także rozwijanie tego rodzaju treningów wspólnie z trenerem Thomasem Thurnbichlerem dla Kadr Narodowych A i B, a także dla niektórych zawodników z juniorskiego zespołu – mówi nowy specjalista ds. szkolenia fazy lotu w Polskim Związku Narciarskim w materiale opublikowanym przez naszą federację.

Niespełna 30-letni Endler to uznany na arenie międzynarodowej specjalista od widowiskowej i ekstremalnej dyscypliny sportowej – latanie w wingsuicie. Niemiec uprawia tę dyscyplinę od 2015 roku, a także współpracował z wieloma skoczkami narciarskimi w szwedzkim tunelu aerodynamicznym.

– Moje doświadczenie związane jest z wingsuitingiem. W zeszłym roku zdobyłem drużynowe mistrzostwo świata w akrobatycznym lataniu w kombinezonie wingsuit. Przez ostatnie cztery lata pracowałem w tunelu do lotów w kombinezonie wingsuit w Sztokholmie, gdzie szkoliłem również drużyny skoczków narciarskich – przedstawia się Endler polskiej publiczności.

Endler podczas poprzedniego sezonu pojawił się między innymi w szeregach polskiej ekipy podczas lotów narciarskich w Oberstdorfie, a także przy okazji inauguracji Raw Air w Oslo.

– Od tego roku rozpoczynam pracę na pełen etat w polskiej kadrze. Przez ostatnie dwa lata pracowałem już na kilku zgrupowaniach z Thomasem Thurnbichlerem i dołączałem do jego drużyny na skoczni. Od teraz moją bazą będzie Kraków. Za każdym razem będę się pojawiać na skoczni. Do tego będziemy powracać do Sztokholmu, by ćwiczyć w tunelu aerodynamicznym – dodaje Niemiec.


Dominik Formela, źródło: PZN
oglądalność: (10874) komentarze: (30)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • TheDriger stały bywalec
    @Arturion

    Akurat na mamutach ladowanie jest drugorzędne. Żyła ma dobrą parabolę i kąt lotu, czasami za bardzo nim chwieje i to powoduje problemy jak ostatnio w Vikersund

  • Arturion profesor
    @TheDriger

    Na mamucich też. A Żyła głównie przegrywa czasami lądowaniem, a nie fazą lotu.

  • TheDriger stały bywalec
    @Kolos

    Czasami Żyła skoczy daleko, ale nie jest przypadkiem to że jest dwukrotnym mistrzem na normalnym obiekcie, gdzie jeszcze nie zdazy niczego zwalić w powietrzu. To, że czasami na mamutach też mu wychodzi? Ciężko to wytłumaczyć, tak jak to że Domen Prevc leci metr nad ziemią i też daleko skacze. Takie są skoki. Niemniej na obiektach dużych fazą lotu musi być idealna

  • Kolos profesor
    @King

    Najpewniej to będzie wyglądać tak:

    1) Jak się sezon uda to to będzie wyłączna zasługa potężnego cudotwórcy Thurnbichlera.
    2) Jeśli będzie nieudany to winni będą wszyscy dookoła (Maciusiak, Topór z Biegunem, nawet niemiecki spec od fazy lotów) tylko nie Thurnbichler.

    Tak to mniej więcej funkcjonuje od 2 lat....

  • Kolos profesor
    @TheDriger

    Co z tego, że Żyła się chwieje jak i tak skacze daleko? W przypadku Kubackiego faktycznie ostatnio wrócił do wysokiej ale pasywnej paraboli ale to bezpośrednio wynika z problemów technicznych na rozbiegu. Wątpliwe żeby hobbysta od lotów w workach im za wiele pomógł...

  • TheDriger stały bywalec
    @Kolos

    Z Polaków to z fazą lotu problemu nie mają jedynie Stoch i Zniszczoł. Natomiast Żyła non stop się chwieje, a Kubacki to nie ogarnia zupełnie paraboli lotu. Wąsek i Kot też mają problemy w locie.

  • Arturion profesor
    @Kuba_23

    Nie wiem, czy najważniejsze, jeśli o juniorach mówisz, ale ważne. Ostatnie dwa lata były niezłe, a nawet dobre. Niechby było jeszcze lepiej, bo "materiał ludzki" jest.

  • Kuba_23 doświadczony
    @Arturion

    Najważniejsze jest to żeby z głównych imprez sezonu w najbliższych dwóch sezonach przywieźliśmy jakieś medale

  • Arturion profesor
    @fraki

    I o jeszcze młodszych nie zapominajmy, nauka latania przyda się od dziecka.

  • fraki stały bywalec
    @Arturion

    I oby też miał kontakt z Juniorami, jak Amilkiewicz, Łukaszczyk, który ma ogromne predyspozycje do pięknego latania, Joniak, Wróbel (on już nie będzie juniorem, ale ma w locie największe rezerwy) i Tomasiakiem, nie wspominając o Juroszku i Habdasie.

  • Arturion profesor
    @fraki

    I z niego wynika, że to niewątpliwy fachowiec od fazy lotu. Oby nam się przysłużył!
    Ale musi się zgrać i Thurnem i z Hafele i - co najważniejsze - ze skoczkami.

  • fraki stały bywalec
    @Kolos

    Rety, był ponad 60-minutowy podcast na pewnym portalu, rozmowa z tym Edlerem kilka miesięcy temu, bardzo ciekawa.

  • Arturion profesor
    @Kuba_23

    Nie spodziewam się, żeby był dużo lepszy, ale trochę lepszy niewątpliwie będzie... Choć w porównaniu do przedniego, to faktycznie może być nawet "dużo lepszy". Ja jednak liczę głównie na sezon olimpijski i kolejne.

  • sledzik16 weteran
    @Kuba_23

    Zobaczymy jak przyjdzie zima i wtedy się zacznie .... że jednak taki dobry to nasz trener jednak nie jest. Na razie jest na twoim niech będzie że to super szkoleniowiec który się rozwija i robi znakomite postępy w swojej trenerskiej karierze

  • Kuba_23 doświadczony
    @sledzik16

    Porządnego trenera już mamy jest nim Thomas Thurnbichler który się rozwija i ten sezon będzie dużo lepszy od poprzedniego

  • King profesor
    @Kolos

    Z twoim podejściem to ludzkość nadal siedziałaby w jaskinii. Ten pomysł wypali lub nie ocenimy po sezonie. W każdym razie zawsze lepiej jak mamy więcej specjalistów w jakiejś dziedzinie niż mniej.

    Ale w sumie już na tym etapie można stwierdzić 2 pewniki:
    1. Jak sezon się nie uda obwinisz o wszystko TT, dorzucając do tego Endlera i twierdząc, że Maciusiak nie miał na nic wpływu, bo był asystentem.
    2. Jak sezon się uda to obwieścisz światu, że to tylko i wyłącznie zasługa Maciusiaka i że to jego metody dominowały :)

  • Kolos profesor
    @King

    Gość przez cztery lata obsługiwał tunel aerodynamiczny, kto w tym czasie przyjechał do tunel to go obslużył i w zasadzie tyle. Nic nie wiemy o nim, o jego wykształceniu, doświadczenie ma zerowe. Po za tym, że hobbistycznie lata w dziwnych kombinezonach i umie obsługiwać tunel aerodynamiczny....

  • alo profesor
    @Lataj

    W Wiśle Wąsek miał upadek

  • King profesor
    @Kolos

    Masz w artykule napisane
    "Przez ostatnie cztery lata pracowałem w tunelu do lotów w kombinezonie wingsuit w Sztokholmie, gdzie szkoliłem również drużyny skoczków narciarskich"

    Ale nie no myślę, że jakby gość miał z 50 lat to samo to wystarczyłoby XD Co tam, że od kilku lat siedzi w temacie, a ludzi o jego wiedzy zapewne wielu nie ma.

  • sledzik16 weteran
    @Kolos

    Więc to samo napisałem dla mnie zatrudnianie takich ludzi to lekka przesada

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl