Walia i skoki narciarskie, czyli plany budowy kompleksu skoczni we Wrexham

  • 2024-03-26 18:47

Za kilka godzin nastąpi sądny moment dla piłkarskiej reprezentacji Polski. Na drodze biało-czerwonych do awansu na tegoroczne mistrzostwa Europy stają piłkarze Walii. To dobra okazja, by przywołać pewną ciekawostkę z początków XXI wieku.

Projekt skoczni we WrexhamProjekt skoczni we Wrexham
fot. wrexham.gov.uk
Projekt skoczni we WrexhamProjekt skoczni we Wrexham
fot. wrexham.gov.uk

Na pierwszy rzut oka Księstwo Walii nie ma prawa mieć nic wspólnego z dyscypliną, jaką są skoki narciarskie. A jednak, nie tak znowu wiele brakowało, by na Gresford przy miejscowości Wrexham w północno-wschodniej Walii stanął kompleks trzech pokrytych igelitem skoczni narciarskich. Była to inicjatywa firmy John Nike Group, a niecodzienny pomysł pojawił się w 2001 roku. 

Ośrodek o nazwie Wilderness Tip Ski Jumps miał oprócz skoczni o punktach konstrukcyjnych K-15, K-35 i K-65 składać się ze stoku narciarskiego, toru saneczkowego i domków letniskowych. Całość miała opiewać na siedem milionów funtów. Nie był to projekt, który schowany w pewnym momencie do szuflady na zawsze pozostał wyłącznie na papierze.

Przedsięwzięcie traktowano poważnie, bo wiadomo było, że John Nike nie rzuca słów na wiatr. Wcześniej doprowadził do powstania igelitowych stoków narciarskich w angielskim Bracknell. Wrażenie robiły także inne jego przedsięwzięcia jak wielopoziomowe akwarium w jednym z należących do niego hoteli.

Inicjatorzy byli zdeterminowani, by projekt doszedł do skutku. Rozpoczęte prace trzeba był jednak przerwać w okolicach 2008 roku. Problemem było usytuowanie największej ze skoczni. Władze centralne orzekły, że budowa obiektu będzie w zbyt dużym stopniu naruszać środowisko naturalne. Nastąpiła wymiana korespondencji pomiędzy firmą odpowiedzialną za budowę obiektu a działem planowania Urzędu Miasta Wrexham. 

Koniecznym stało się złożenie nowego wniosku o pozwolenie na budowę, który będzie musiał zostać zaakceptowany przez władze lokalne. "Konieczność sporządzenia nowego wniosku została zatwierdzona w maju ubiegłego roku przez Walijskiego Zgromadzenie Narodowe zgodnie z wymogami dotyczącymi przepisów planowania przestrzennego miast i wsi z 1999 r." - napisano w oświadczeniu z 2008 roku.

Ostatecznie ogrom pozostających do załatwienia formalności okazał się nie do przeskoczenia. Najpierw zawieszono, a potem ostatecznie zakończono realizację projektu, mimo że na jego początkowe fazy wydano już 250 000 funtów. Gdyby inwestycję udało się dokończyć byłyby to pierwsze stałe skocznie na terenie Wielkiej Brytanii. W Anglii i Szkocji stało w przeszłości łącznie pięć tego typu obiektów, ale wszystkie były tymczasowe. Niektóre, niepotwierdzone źródła mówią jednak o istniejącej na przełomie lat 60. i 70. "stałej" skoczni w Scarborough.

Głosy obywateli Wrexham na lokalnych forach internetowych były podzielone, choć większość raczej wydawała się sceptyczna. W jednym z wpisów czytamy: "Być może kilka osób będzie chciało spróbować takiego skoku, ale będzie ich dosłownie kilka, bo większość zwariuje na sam widok skoczni. Jakiś odsetek zwiedzających obiekt wykona jeden skok, a jeszcze mniejszy odsetek z tej grupy będzie z tych obiektów regularnie korzystał. Ludzie mogą śmiać się z Eddiego Orła, ale po tym, jak stanąłem na szczycie skoczni narciarskiej i spojrzałem w dół, muszę powiedzieć, że ogromnie podziwiam go za to, co zrobił i bardzo wątpię, aby było wielu ludzi w Wielkiej Brytanii, którzy byliby w stanie zrobić to samo."

 


Adrian Dworakowski, źródło: Leaderlive.co.uk/skisprungschaznen.com/informacja własna
oglądalność: (10894) komentarze: (67)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Kolos profesor
    @dervish

    Takie artykuły mają sens tylko w przypadku nie oczywistych związków danego kraju że skokami narciarskimi.

    Akurat jak patrzyłem na grupy na EURO 2024 to mamy najbardziej "skokową grupę" z Austrią na czele. I związki że skokami każdego z krajów w naszej grupie są bardziej niż oczywiste.

  • Arturion profesor
    @Arturion

    Jeszcze co do tej włóczni... Podobno, kto ją ma, ten jest niepokonany boju. Ale my mamy duplikat, który dał Otto III Bolesławowi Chrobremu na Zjeździe Gnieźnieńskim. Oryginał jest chyba w Wiedniu...
    A zatem wiemy, dlaczego AUT nie da się pokonać! ;-)

  • Arturion profesor
    @Avengers123456msciciel

    Choć to też "Szczena", to nie rodzina. Oczywiście, kibicuję mu. Zwłaszcza, że naprawdę dobry bramkarz.
    A z Estonią, to mimo błędu Bednarka i poślizgu Modera, mógł to obronić. Z Walią, która ciągle w skokach chciałaby zaistnieć, już był znów dobry. :-)

  • Avengers123456msciciel doświadczony

    Co do piłki, to już jest Szczęsny boy.

  • Arturion profesor
    @dervish

    Ale jeszcze będą dwie potyczki towarzyskie. Niby niezbyt ważne, ale przed samymi ME, więc warto będzie coś wiedzieć o rywalach... w skokach. ;-)

  • Arturion profesor
    @Avengers123456msciciel

    A włócznia św. Maurycego jest na Wawelu, może od wyniesienia jej z gabloty zacznij... ;-) *)
    A w Gnieźnie masz miecz św. Piotra (ten, którym obciął ucho Malchusowi w obronie Jezusa). *)

    *) Dla jasności: to żarty, a nie namawianie do popełnienia przestępstwa. :-)

  • dervish profesor

    Redakcja powinna zawczasu szykować artykuły o skokach w Holandii i Francji. Trochę niezręcznie będzie pisać o skokach w Austrii i ... na przykład w Niemczech bo tu co by nie napisać to będzie bardzo wtórne nawet jeżeli miałoby to na celu jedynie stworzenie pretekstu.
    No i napisać w miarę zwięzły artykuł o skokach made in AUT czy GER to tez by była sztuka nie lada, raczej nie warta trudu zważywszy jaką role miałby pełnić tu taki artykuł;)

  • Avengers123456msciciel doświadczony
    @Arturion

    Wiesz może akurat się uda, włócznia przeznaczanie jest w Watykanie na placu Św. Piotra, a gdy chodziłem do szkoły, to koledzy chcieli się do mnie mnie modlić, bo myśleli, że jestem Św. Graalam i ołtarza chcieli mi stawiać.

  • Labrador_Retriever weteran
    @Shoutaro

    Mało tego, to właśnie zwraca uwagę na rzeczy, które teoretycznie ma ukrywać. Tak jak w tej sytuacji, gdzie ukryty w normalnym słowie wulgaryzm został wręcz podkreślony przez cenzurę.

  • ms_ doświadczony
    Koniec kariery

    @Sheef, coś dla Ciebie. Możesz zaktualizować swoją listę skoczków, którzy zakończyli karierę o trzech kolejnych skoczków.
    1. Philipp Fries - Niemcy
    2. Luca Geyer - Niemcy
    3. Leonard Taubert - Norwegia

  • Kolos profesor
    @Arturion

    W Edynburgu skocznia kiedyś była.

    Byłem w Szkocji, tam nawet w lecie jest chłodno. Tam by się śnieg na skoczni długo trzymał, miejscami niemal całoroczne.

    Ale cóż, Szkocja to zupełnie inna kultura. Że sportów zimowych znają tylko curling.

  • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
    @dejw

    Wiadomo wiadomo.
    Napisałem tylko dla żartu spokojnie ;)

  • Arturion profesor
    @Avengers123456msciciel

    Nie dasz rady, bo to może tylko ARTUR! ;-)
    W dodatku to wszystko nie jest w Szkocji. ;-)

  • Avengers123456msciciel doświadczony

    Oraz odszukać włócznia przeznaczanie i Św. Graala.

  • Avengers123456msciciel doświadczony

    Kiedyś tam pojadę i wyciągnę miecz ekskalibur.

  • Shoutaro doświadczony
    @Arturion

    Od zawsze mówię, żeby coś zrobili z tymi filtrami, a oni nadal swoje.
    Nie jesteśmy dziećmi - a jak ktoś będzie bluzgał w komentarzach, to bana i już. Co to zmieni, że się wygwiazdkuje?

  • Arturion profesor
    @Arturion

    ", miasteczko po[***]dło," ;-)
    tam ma być "dvpa". ;-)))
    A piosenkę "Scarborough fair" polecam, bo bardzo ładna. I mądra do tego.

  • Avengers123456msciciel doświadczony
    @Arturion

    Może tak.

  • Avengers123456msciciel doświadczony
    @Avengers123456msciciel

    No i oczywiście razem z Polakami oglądają skoki narciarskie w telewizji, nawet jest tam fanklub.

  • Arturion profesor
    @Avengers123456msciciel

    Ale namówisz ich, żeby sfinansowali budowę skoczni? To by było wielkie! ;-)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl