Walia i skoki narciarskie, czyli plany budowy kompleksu skoczni we Wrexham

  • 2024-03-26 18:47

Za kilka godzin nastąpi sądny moment dla piłkarskiej reprezentacji Polski. Na drodze biało-czerwonych do awansu na tegoroczne mistrzostwa Europy stają piłkarze Walii. To dobra okazja, by przywołać pewną ciekawostkę z początków XXI wieku.

Projekt skoczni we WrexhamProjekt skoczni we Wrexham
fot. wrexham.gov.uk
Projekt skoczni we WrexhamProjekt skoczni we Wrexham
fot. wrexham.gov.uk

Na pierwszy rzut oka Księstwo Walii nie ma prawa mieć nic wspólnego z dyscypliną, jaką są skoki narciarskie. A jednak, nie tak znowu wiele brakowało, by na Gresford przy miejscowości Wrexham w północno-wschodniej Walii stanął kompleks trzech pokrytych igelitem skoczni narciarskich. Była to inicjatywa firmy John Nike Group, a niecodzienny pomysł pojawił się w 2001 roku. 

Ośrodek o nazwie Wilderness Tip Ski Jumps miał oprócz skoczni o punktach konstrukcyjnych K-15, K-35 i K-65 składać się ze stoku narciarskiego, toru saneczkowego i domków letniskowych. Całość miała opiewać na siedem milionów funtów. Nie był to projekt, który schowany w pewnym momencie do szuflady na zawsze pozostał wyłącznie na papierze.

Przedsięwzięcie traktowano poważnie, bo wiadomo było, że John Nike nie rzuca słów na wiatr. Wcześniej doprowadził do powstania igelitowych stoków narciarskich w angielskim Bracknell. Wrażenie robiły także inne jego przedsięwzięcia jak wielopoziomowe akwarium w jednym z należących do niego hoteli.

Inicjatorzy byli zdeterminowani, by projekt doszedł do skutku. Rozpoczęte prace trzeba był jednak przerwać w okolicach 2008 roku. Problemem było usytuowanie największej ze skoczni. Władze centralne orzekły, że budowa obiektu będzie w zbyt dużym stopniu naruszać środowisko naturalne. Nastąpiła wymiana korespondencji pomiędzy firmą odpowiedzialną za budowę obiektu a działem planowania Urzędu Miasta Wrexham. 

Koniecznym stało się złożenie nowego wniosku o pozwolenie na budowę, który będzie musiał zostać zaakceptowany przez władze lokalne. "Konieczność sporządzenia nowego wniosku została zatwierdzona w maju ubiegłego roku przez Walijskiego Zgromadzenie Narodowe zgodnie z wymogami dotyczącymi przepisów planowania przestrzennego miast i wsi z 1999 r." - napisano w oświadczeniu z 2008 roku.

Ostatecznie ogrom pozostających do załatwienia formalności okazał się nie do przeskoczenia. Najpierw zawieszono, a potem ostatecznie zakończono realizację projektu, mimo że na jego początkowe fazy wydano już 250 000 funtów. Gdyby inwestycję udało się dokończyć byłyby to pierwsze stałe skocznie na terenie Wielkiej Brytanii. W Anglii i Szkocji stało w przeszłości łącznie pięć tego typu obiektów, ale wszystkie były tymczasowe. Niektóre, niepotwierdzone źródła mówią jednak o istniejącej na przełomie lat 60. i 70. "stałej" skoczni w Scarborough.

Głosy obywateli Wrexham na lokalnych forach internetowych były podzielone, choć większość raczej wydawała się sceptyczna. W jednym z wpisów czytamy: "Być może kilka osób będzie chciało spróbować takiego skoku, ale będzie ich dosłownie kilka, bo większość zwariuje na sam widok skoczni. Jakiś odsetek zwiedzających obiekt wykona jeden skok, a jeszcze mniejszy odsetek z tej grupy będzie z tych obiektów regularnie korzystał. Ludzie mogą śmiać się z Eddiego Orła, ale po tym, jak stanąłem na szczycie skoczni narciarskiej i spojrzałem w dół, muszę powiedzieć, że ogromnie podziwiam go za to, co zrobił i bardzo wątpię, aby było wielu ludzi w Wielkiej Brytanii, którzy byliby w stanie zrobić to samo."

 


Adrian Dworakowski, źródło: Leaderlive.co.uk/skisprungschaznen.com/informacja własna
oglądalność: (10952) komentarze: (67)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Kolos profesor
    @dervish

    Takie artykuły mają sens tylko w przypadku nie oczywistych związków danego kraju że skokami narciarskimi.

    Akurat jak patrzyłem na grupy na EURO 2024 to mamy najbardziej "skokową grupę" z Austrią na czele. I związki że skokami każdego z krajów w naszej grupie są bardziej niż oczywiste.

  • Arturion profesor
    @Arturion

    Jeszcze co do tej włóczni... Podobno, kto ją ma, ten jest niepokonany boju. Ale my mamy duplikat, który dał Otto III Bolesławowi Chrobremu na Zjeździe Gnieźnieńskim. Oryginał jest chyba w Wiedniu...
    A zatem wiemy, dlaczego AUT nie da się pokonać! ;-)

  • Arturion profesor
    @Avengers123456msciciel

    Choć to też "Szczena", to nie rodzina. Oczywiście, kibicuję mu. Zwłaszcza, że naprawdę dobry bramkarz.
    A z Estonią, to mimo błędu Bednarka i poślizgu Modera, mógł to obronić. Z Walią, która ciągle w skokach chciałaby zaistnieć, już był znów dobry. :-)

  • Avengers123456msciciel doświadczony

    Co do piłki, to już jest Szczęsny boy.

  • Arturion profesor
    @dervish

    Ale jeszcze będą dwie potyczki towarzyskie. Niby niezbyt ważne, ale przed samymi ME, więc warto będzie coś wiedzieć o rywalach... w skokach. ;-)

  • Arturion profesor
    @Avengers123456msciciel

    A włócznia św. Maurycego jest na Wawelu, może od wyniesienia jej z gabloty zacznij... ;-) *)
    A w Gnieźnie masz miecz św. Piotra (ten, którym obciął ucho Malchusowi w obronie Jezusa). *)

    *) Dla jasności: to żarty, a nie namawianie do popełnienia przestępstwa. :-)

  • dervish profesor

    Redakcja powinna zawczasu szykować artykuły o skokach w Holandii i Francji. Trochę niezręcznie będzie pisać o skokach w Austrii i ... na przykład w Niemczech bo tu co by nie napisać to będzie bardzo wtórne nawet jeżeli miałoby to na celu jedynie stworzenie pretekstu.
    No i napisać w miarę zwięzły artykuł o skokach made in AUT czy GER to tez by była sztuka nie lada, raczej nie warta trudu zważywszy jaką role miałby pełnić tu taki artykuł;)

  • Avengers123456msciciel doświadczony
    @Arturion

    Wiesz może akurat się uda, włócznia przeznaczanie jest w Watykanie na placu Św. Piotra, a gdy chodziłem do szkoły, to koledzy chcieli się do mnie mnie modlić, bo myśleli, że jestem Św. Graalam i ołtarza chcieli mi stawiać.

  • Labrador_Retriever weteran
    @Shoutaro

    Mało tego, to właśnie zwraca uwagę na rzeczy, które teoretycznie ma ukrywać. Tak jak w tej sytuacji, gdzie ukryty w normalnym słowie wulgaryzm został wręcz podkreślony przez cenzurę.

  • ms_ doświadczony
    Koniec kariery

    @Sheef, coś dla Ciebie. Możesz zaktualizować swoją listę skoczków, którzy zakończyli karierę o trzech kolejnych skoczków.
    1. Philipp Fries - Niemcy
    2. Luca Geyer - Niemcy
    3. Leonard Taubert - Norwegia

  • Kolos profesor
    @Arturion

    W Edynburgu skocznia kiedyś była.

    Byłem w Szkocji, tam nawet w lecie jest chłodno. Tam by się śnieg na skoczni długo trzymał, miejscami niemal całoroczne.

    Ale cóż, Szkocja to zupełnie inna kultura. Że sportów zimowych znają tylko curling.

  • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony
    @dejw

    Wiadomo wiadomo.
    Napisałem tylko dla żartu spokojnie ;)

  • Arturion profesor
    @Avengers123456msciciel

    Nie dasz rady, bo to może tylko ARTUR! ;-)
    W dodatku to wszystko nie jest w Szkocji. ;-)

  • Avengers123456msciciel doświadczony

    Oraz odszukać włócznia przeznaczanie i Św. Graala.

  • Avengers123456msciciel doświadczony

    Kiedyś tam pojadę i wyciągnę miecz ekskalibur.

  • Shoutaro doświadczony
    @Arturion

    Od zawsze mówię, żeby coś zrobili z tymi filtrami, a oni nadal swoje.
    Nie jesteśmy dziećmi - a jak ktoś będzie bluzgał w komentarzach, to bana i już. Co to zmieni, że się wygwiazdkuje?

  • Arturion profesor
    @Arturion

    ", miasteczko po[***]dło," ;-)
    tam ma być "dvpa". ;-)))
    A piosenkę "Scarborough fair" polecam, bo bardzo ładna. I mądra do tego.

  • Avengers123456msciciel doświadczony
    @Arturion

    Może tak.

  • Avengers123456msciciel doświadczony
    @Avengers123456msciciel

    No i oczywiście razem z Polakami oglądają skoki narciarskie w telewizji, nawet jest tam fanklub.

  • Arturion profesor
    @Avengers123456msciciel

    Ale namówisz ich, żeby sfinansowali budowę skoczni? To by było wielkie! ;-)

  • Arturion profesor
    @Shoutaro

    Kiedyś w Izbie Lordów ktoś zgłosił protest wobec przywracanych nazw walijskich, argumentując, że nie są to prawdziwe nazwy, tylko sposób na dokuczenie Anglikom. ;-)

  • Avengers123456msciciel doświadczony
    @Arturion

    W Szkocji są warunki, ale rdzenni Szkoci się nie pchają skakać wolą pić alkohol, ale może namówię kuzyna synów, tak zwani z pochodzenia polskiego urodzeni w Szkocji, w Szkocji to dopiero o skokach dowiedzieli się od Polaków.

  • Shoutaro doświadczony

    Szkoda, że nie postawili skoczni w Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.

    (napisałem ten komentarz głównie po to, żeby się poprężyć, że umiem z pamięci napisać [i wymówić, choć nieidealnie] tę nazwę, bo się kiedyś wziąłem i nauczyłem - oczywiście ten komentarz tego w żaden sposób nie udowadnia, musicie mi wierzyć na słowo)

  • Arturion profesor

    A co do skoków brytyjskich.
    "niepotwierdzone źródła mówią jednak o istniejącej na przełomie lat 60. i 70. "stałej" skoczni w Scarborough."
    Tam naprawdę przydałaby się chociaż skocznia. To był kiedyś ważny port, ale się zamulił, miasteczko po[***]dło, a jest ważne w kulturze nie tylko brytyjskiej. Przypominam świetną poźnośredniowieczną piosenkę brytyjską o tym miasteczku, przypomnianą i wylansowaną przez duet Simon & Garfunkel "Scarborough fair". :-) (są też polskie wersje)
    Jednak najlepsze warunki do skoków ma Szkocja (całkiem wysokie góry), ale tam mocno wieje. ;-(

  • Kolos profesor
    @Arturion

    A może i będzie kto tam wie. Baraże na pewno wyglądały lepiej niż eliminacje. Niemniej będzie trzeba sporo szczęścia.

  • dejw profesor
    @Fan_ekipy_pod_narty

    Zdradzę Ci pewną tajemnicę, tylko cii, nie mów nikomu.
    Tego typu artykuły są tworzone głównie po to, by sobie w tym wątku popisać o tematach niekoniecznie związanych ze skokami.

  • Arturion profesor
    @Kolos

    "Na Euro i tak cudów nie będzie."
    Cudów pewnie nie. Ale może jakiś sukcesik naszych? :-)
    Na razie udowodnili, że mają ambicję. A to ważne.

  • Arturion profesor
    @Fan_ekipy_pod_narty

    A sądzisz, że przypadkowo tego dnia pojawił się artykuł o skokach w Walii? ;-)))
    Jest tu obyczaj, że czasami pod jednym postem komentuje się ważne mecze. W końcu kibiców "kopanej" tu sporo, z redaktorami włącznie. ;-)

  • Fan_ekipy_pod_narty doświadczony

    Komentarze pod tym artykułem
    5% dotyczy treści
    95% POLSKA Z AWANSEM NA EURO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Kolos profesor
    @Arturion

    Nie przesadzałbym. Fakt, było w meczach z Estonią i Walią lepiej niż cała zeszłoroczna gra. Mieliśmy z Walią masę szczęścia. Gdyby nie milimetrowy spalony byłoby po nas a i karne to loteria. Tym razem wyszło na nasze i dobrze.

    Na Euro i tak cudów nie będzie.

  • Malinek stały bywalec
    @Janekx1

    To prawda, ale ja jestem bardzo zadowolony z przyjścia De Rossiego, styl gry wygląda znacznie lepiej i same wyniki są o wiele korzystniejsze dla Romy. Mourinho pod koniec kadencji nie był w stanie zapewnić ani jednego, ani drugiego.

  • Arturion profesor
    @Janekx1

    "Salamon zasługuje na skład kosztem Bednarka, jak tylko wszedł to od razu był jakiś spokój w tyłach."
    Zgoda!

  • Janekx1 weteran
    @dervish

    Ale co Santos bajeczek naopowiadał na pierwszej konferencji to nigdy nie wypadnie z pamięci heh.

  • Janekx1 weteran
    @dervish

    Zalewski na pewno ma potencjał i gra bardzo dobrze musi tylko mieć regularnie rytm meczowy w klubie. I ten mecz dał jeszcze odpowiedź na to że Salamon zasługuje na skład kosztem Bednarka, jak tylko wszedł to od razu był jakiś spokój w tyłach.

  • Janekx1 weteran
    @Malinek

    Szkoda że po przyjściu De Rossiego stracił miejsce w składzie bo u Mourinho był często kluczowym zawodnikiem.

  • Arturion profesor

    Tymczasem eksperci (byli piłkarze) twierdzą, że najlepsi byli Frankowski, Slisz, Piotrowski, Dawidowicz i Szczęsny, a Zalewski trochę zawiódł...

  • Arturion profesor

    A w grupie mamy jakichś tam Holendrów, czy Francuzów. Da się powalczyć. ;-)))

  • Arturion profesor
    @dervish

    Probierz powiedział, że każdy miał bardzo konkretne zadania. I każdy się z nich wywiązał. Tak to w zasadzie wyglądało.
    To była harówka, że hej. Dobrze, że zwycięska.
    A Zalewski długo błyszczał, aż miło było pooglądać, :-)

  • dervish profesor

    Patrzac na ten mecz to odniosłem wrażenie że cała drużyna była ustawiona pod Nicolę. On był wszędzie i ta ilość pojedynków 1 na 1. Rewelacja.
    Dobry mecz także w wykonaniu Frankowskiego i Szczeny oczywiście.

  • Arturion profesor
    @dervish

    Nikuś to wspaniały piłkarz, bez dwóch zdań.

  • Malinek stały bywalec
    @dervish

    Teraz żeby tylko tą formę przełożył na mecze w Serie A. Ale jako fan Romy, muszę przyznać że Nikuś ładnie sobie poczynał w tych barażach i liczę na to samo w Romie:)

  • dervish profesor
    @Arturion

    Ale karnego mimo młodego wieku strzelił jak professore.

  • Arturion profesor
    @dervish

    Świetny mecz. Choć już w końcówce rękawami oddychał.

  • dervish profesor

    A Nicola --- dawno nie mielismy takiego kreatywnego i świetnie wyszkolonego piłkarza. Probierz znalazł przepis na wykorzystanie Zalewskiego.

  • dervish profesor

    Gdyby wsześniej pogonili Szantosza to może Probierz wczesniej by te reprezentacje jako tako ogarnał na tyle, zeby obyło sie bez baraży.

  • Arturion profesor
    @dejw

    No było słabo. Ale teraz jest dobrze! Nie? :-)
    (A i Ślisz dobrze zagrał.)

  • dejw profesor
    @Arturion

    Wykorzystał drugą szansę - pierwsza była gdy trzeba było ograć POTĘŻNĄ Mołdawię na własnym terenie, kiedy pomocną dłoń wyciągnęli Albańczycy lejący Czechów.
    Ogólnie fajnie, że mimo fatalnego pijaru i ogromnej (i zasłużonej) krytyki ta reprezentacja dźwignęła się na nogi, dała w końcu trochę radości i finalnie na ten turniej pojedzie - ale na nim już żadnych Estończyków, czy nawet Walijczyków nie będzie, tam czekają o wiele cięższe przeszkody.

  • Arturion profesor
    @dervish

    Ale Lewy był mocny w odbiorze i w rozegraniu. Miał błędy, ale nie jest pomocnikiem. Tu świetnie Probierz nie dał go do ataku.

  • dervish profesor
    @Arturion

    Lewy mnie akurat nie zachwycił. Ogromne problemy z przyjęciem piłki.
    Taki Moore z Walii zupełnie go przyćmił.
    Ale karniaki wszyscy nasi wykonali perfekcyjnie.

  • Arturion profesor
    @dervish

    Lewy jako pomocnik też nie był zły. Mimo paru strat.

    "Szczena" - też mam taką ksywę!
    (bo i to samo nazwisko przecież) :-)

  • dervish profesor

    M A M Y T O!!!!
    Zalewski !!!!
    Brawo Probierz.
    A dla malkontentów: wole ogladać Polske na ME nawet beznadziejną niż Walię. :)

  • Arturion profesor
    @dejw

    Ale jednak Probierz postawił nas na nogi. Od tej pory powinno być lepiej.
    Mecz był bardzo trudny i nie byliśmy faworytami.

  • dejw profesor

    No i elegancko. Jeden europejski średniak pyknął po meczu ciężkiej walki (ciężkiej do oglądania dla kibica) innego europejskiego średniaka i finalnie dostajemy bilety na turniej, które powinniśmy mieć już w październiku/listopadzie.

  • Arturion profesor
    @Arturion

    No i mamy to ruski trollu @Janekx1!

    ----------moderacja----------
    Naprawdę nie możesz się powstrzymać nawet w takim momencie?
    -----------------------------------

  • Arturion profesor
    @Arturion

    No i karne!

  • Arturion profesor
    @Lataj

    Mecz bardzo zacięty. Wszystko może się stać. Także i karne.

  • Lataj profesor
    @Janekx1

    Tymczasem 0-0 po 90 minutach

  • dejw profesor
    @Janekx1

    A niby co takiego gra Walia, żeby snuć tak śmiałą tezę?

  • Arturion profesor
    @Pavel

    No to teraz jest ich więcej. Ale nasi nadal w grze! :-)
    @Janekx1 - na razi nasi całkiem dobrze grają.

  • Kolos profesor
    @Labrador_Retriever

    Trudno uznać, że skocznie K-15, K-35, K-65 to "spore" obiekty. To by były w sam raz obiekty, kompleks na budowanie czegoś od zera.

    Szkoda, że nie wyszło, o tych planach na skocznie we Wrexham oczywiście słyszałem, ale nie sądziłem, że to był bardziej zaawansowany projekt niż tylko plany na papierze. Ciekawe.

  • Janekx1 weteran

    Gramy totalną żenadę, Walia nas z taką grą może znokautować w 2 połowie.

  • Fan Tkaczenki i Aalto profesor
    @Avengers123456msciciel

    A na Marsie masz rodzine?

  • blasphemer93 stały bywalec
    @Avengers123456msciciel

    Coś dużo tych międzynarodowych związków jak na uważanie się za turbopolaka. Nie wstyd ci?

  • Avengers123456msciciel doświadczony

    Nie można w Szkocji, mam tam rodzinę, też się interesuje skokami, a nawet można w tej Brazylii, bo też tam mam rodzinę.

  • PauloXaver stały bywalec

    Pokonają nas nie tylko dzisiaj w piłce nożnej, ale także wkrótce w skokach narciarskich.😱!!!

  • Labrador_Retriever weteran

    Ludzie nie rozumieją, że skoki to nie jest sport, gdzie zaczyna się od sporych obiektów. Dzieciaki przyzwyczajają się stopniowo. Ogółem szkoda, ale to właśnie takie czasy, gdy wydawało się, że skoki będą się rozwijać, zdobywać nowe przyczółki. Tymczasem jest, co jest, niestety.

  • Pavel profesor

    Wrexham ma fajnych kibiców piłkarskich, kiedyś byłem na meczu tam na bodajże 5 lidze i było 15 tys widzów ;)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl