Doležal opuszcza sztab Horngachera, Kuttin trenerem Niemek

  • 2024-04-10 15:00

Niemiecki Związek Narciarski (DSV) poinformował o wiosennych roszadach w sztabach szkoleniowych kobiecej i męskiej reprezentacji w skokach narciarskich. Obie dotyczą trenerów, którzy w przeszłości pracowali z polskimi zawodnikami.

Michal Doležal i Stefan HorngacherMichal Doležal i Stefan Horngacher
fot. Tadeusz Mieczyński

46-letni Michal Doležal po dwóch latach przestał być pracownikiem federacji zza naszej zachodniej granicy. Czech, który od 2022 roku był asystentem Stefana Horngachera w niemieckiej kadrze narodowej, na własną prośbę opuścił DSV wraz z końcem sezonu 2023/24. Jego następcę w sztabie dowodzonym przez Austriaka poznamy w najbliższych tygodniach. W zespole Horngachera nadal pozostaną Andreas Mitter i Paul Winter.

Oficjalny serwis Niemieckiego Związku Narciarskiego poinformował także, iż nowym trenerem kobiecej drużyny narodowej został Heinz Kuttin. 53-letni Austriak, który od 2020 roku współpracował z niemieckimi kombinatorami norweskimi, zastąpi na tym stanowisku Thomasa Juffingera – tymczasowego szkoleniowca, który przejął stery rodzimej kadry skoczkiń w listopadzie, kiedy ze stanowiska nieoczekiwanie zrezygnował Maximilian Mechler.

– Nie mogę się doczekać nowego zadania – skwitował nową rolę Kuttin, który w swoim CV ma pracę ze skoczkiniami narciarskimi. Mowa o latach 2018-2020, kiedy był odpowiedzialny za rozwój zawodniczek z Chin. 

– Patrząc w przyszłość, ważne jest, aby stale rozwijać młodzież, stosując odpowiednią metodologię i strategię. Chcemy odnosić sukcesy od młodego pokolenia aż po sam szczyt świata. Szczególny nacisk położony jest oczywiście na drużynę narodową, tutaj chcemy pokazać się z dobrej strony w Pucharze Świata i walczyć o medale na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Trondheim – dodał Kuttin, którego asystentem będzie wspomniany Juffinger.

Zarówno Doležal, jak i Kuttin, w przeszłości byli głównymi trenerami męskiej reprezentacji Polski. Czech prowadził ją w latach 2019-2022, a Austriak w okresie 2004-2006.


Dominik Formela, źródło: deutscherskiverband.de
oglądalność: (19753) komentarze: (43)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Kuba_23 doświadczony
    @kubilaj2

    Napewno wróci Titisee Neustand zamiast Klingenthal

  • kubilaj2 weteran
    @Kuba_23

    O ile zakład, że jedyne co się zmieni to wyrzucenie jakiejś lokacji, a w zamian dadzą próbę przed MŚwL w Oberku(swoją drogą - przydałoby się już zrezygnować z tej tradycji, bo z całym szacunkiem - zapycha to kalendarze)

  • Kuba_23 doświadczony
    @Arturion

    Racja w każdym razie był by ciekawy ruch. Natomiast dziś rozpoczyna się posiedzenie komisji kalendarzowej FIS

  • Arturion profesor
    @Kuba_23

    Może nie "tym samym", a "przy okazji". :-)

  • Kuba_23 doświadczony
    @Arturion

    Zograski ma ponoć trenować z polską kadrą na podobnej zasadzie co Aigro w Norwegii a Grzegorz Sobczyk powrócił by tym samym do kadry A jako asystent Thurnbichlera

  • Vanhalen stały bywalec
    @Kolos Przecież druga przygoda Bajca z Czechami to już czas gdy ich skoki były w grobie

    Nie mógł być więc grabarzem, nikt nie zakładał że sprawi cuda z marny materiałem po przejściach.

  • Arturion profesor
    @Kuba_23

    Małysz wie wszystko, ale nie zamierza mówić. Nie dziwię się. Dopóki kontrakty nie podpisane, wiele może się zdarzyć.

  • Kuba_23 doświadczony
    @majkiel

    Mogło i tak być w każdym razie ponoć miał dostęp ofertę z Czech ale i ponoć z PZN choć Adam Małysz nic o tym nie wie ale wszystko wyjaśni się po 15 kwietnia

  • Arturion profesor
    @majkiel

    Z wypowiedzi różnych ludzi na różnych portalach (nie mam na myśli fanów) wynika, że mogą wrócić i Doleżal i Maciusiak i Sobczyk... Podobno sam Thurn ich chce (zwłaszcza dwóch ostatnich). A cała trójka nabrała teraz wody w usta i robi tajemnicze miny...

  • ufan_panu stały bywalec
    @Kuba_23

    Problem w tym że naszą Trójcę o wszystko się pyta, chucha i dmucha, zasłużyli na to nie ma co, ale od skoków dostali już wszystko, może czas na małe kompromisy

  • majkiel doświadczony
    @marro

    No to może Doležal z powrotem do nas? Trzeba kilku postawić na nogi (a raczej narty) po Jiroutek'u i Žídku ;)

  • majkiel doświadczony
    @Kuba_23

    Może wyczuł pismo nosem i ubiegł niemiecki związek narciarski....

  • Kuba_23 doświadczony
    @ufan_panu

    Problem jest w tym że nasza trójca nie chce odzielnego sztabu

  • ufan_panu stały bywalec

    Dla naszej Trójcy można stworzyć tzw Kadrę Mistrzowską na specjalnych zasadach treningowych i startowych z trenerem Doležalem, bez jurysdykcji TT , Pan Prezes tym samym spełniłby ich życzenie. Kadra A - pod wodzą TT i kadra B z trenerem …. ze spójnym planem treningowym i przepływem informacji przede wszystkim co do szczegółów pozycji dojazdowej poszczególnych zawodników, której ustalenie i szukanie nie sprzyja zmiana trenera w trakcie zawodów i ingerencja w nią, za AB odpowiada TT (cokolwiek to znaczy)

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Tylko, że kłopoty strukturalne, infrastrukturą lane to co innego, a upadek kadr co innego. I frastryltura marnowała Czechom od lat, podobnie jak kurzyło się zaplecze i kadry.

    Jednak jakby nie patrzyć - totalny upadek zaczął się od austriackiego szkoleniowca Schallerta. Wprawdzie Koudelka najpierw zaliczył dwa rekordowe sezony u niego ale potem tak fatalny, że wysadziło Schallerta że stołka (2017/2018). Potem podźwignął Koudelkę David Jiroutek na dwa sezony, ale gdy odszedł wszystko się posypało. Ostatecznym, nieco mimowolnym grabarzem został Słoweniec Vasja Bajc.

  • CzarnyOrzel doświadczony
    @Kolos

    Oczywiście, tylko nie wiadomo skąd ci cudotwórcy mieli by przyjść, z Włoch, z Ukrainy może ?
    Jak było z krajowymi to już doświadczenie podpowiada

  • atalanta doświadczony
    @Arturion

    Niewykluczone. Najwyraźniej po Klingenthal nie dał już rady wymyślić równie błyskotliwych kombinezonów, jak te z początku sezonu.

  • Arturion profesor
    @Kuba_23

    Może to być forma kurtuazyjna.

  • dervish profesor

    Dziś czeski dzień na skijumping. ;)

  • Kuba_23 doświadczony
    @Karpp

    Dolezal sam poprosił o odejście

  • Karpp profesor

    Nie wiem jak z Dodem ale pewnie tak jak u nas dwójka jego rodaków okazała się kozłem ofiarnym, tak i w Niemczech kogoś trzeba było wywalić, za drugą katastrofalną cześć sezonu.

  • King profesor
    @Kolos

    I właśnie mniej więcej wtedy Zidek był asystentem Schallerta, potem trenerem u nas w kadrze B i następnie asystentem w tej samej kadrze. Ciekawe, że był obecny przy demontażu kadry czeskiej i naszego zaplecza ;)
    Mnie ciekawi jak długo musiałby być w strukturach austriackiego zaplecza żeby i ono zostało zdemontowane :D

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Czy wyłącznie to nie wiem, ale doszczętnie zmasakrowali niemal wszystkie swoje ośrodki treningowe, duże skocznie i nawet mamuta, do tego juniorów, zaplecze i z pomocą seniorów ;) To jest wyczyn.

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Bo ja wiem Czechów w latach 2014-2018 prowadził Austriak Richard Schallert, ostatnio Vasja Bajc (2021-2023), pomiędzy Jiroutek czy Vaculik. Czy więc za rozmonotowanie czeskiej kadry wyłącznie odpowiadają Czescy trenerzy to ja nie wiem...

  • Kuba_23 doświadczony
    @Pavel

    Już skończ z tymi smutnym czeskimi trenerami bo akurat Doležal był i jest bardzo dobrym trenerem

  • Kuba_23 doświadczony
    @Mucha125

    Chaos to organizował Tajner w PZN bo nawet nie potrafił z klasą pożegnać po 8 latach Doležala

  • Pavel profesor
    @Kolos

    Nie wiem, jak dla mnie czeskie skoki zdechły jeszcze przed całą resztą, więc to raczej nie to ;)

  • Kolos profesor
    @Pavel

    Tak, a na ich miejsce przyjdą cudotwórcy z Austrii pokroju Thurnbichlera czy Kuttina, a potem się dziwić, że skoki globalnie upadają ha, ha, ha :)

  • Kolos profesor

    Ja się dziwię, jak ktokolwiek może rozważać ponowne zatrudnienie Dolezala w Polsce...

  • Mucha125 profesor
    @Xenkus

    Przy takim chaosie jaki on organizował NIE POWINIEN być trenerem głównym ŻADNEJ kadry. Nie ponosił odpowiedzialności i uciekał od dziennikarzy czy nie próbował opanować kłótni. Facet nie nadaje się do zarządzania.

  • Xenkus profesor

    Nie ma opcji, żeby Dolezal przyszedł do Polski trenować kadrę B skoro już w przeszłości trenował naszą kadrę A. Więc na pewno nie zgodziłby się na taką "degradację". Ewentualnie jako trener dla starszyzny, ale zdaje się Małysz mówił, że jednak oddzielnej kadry nie będzie, bo starszyzna nie chciała. I to mnie dziwi.

  • marro profesor

    Czas pożegnań u Czechów, trzech kończy skakanie, dwóch odchodzi z Polski, jeden odchodzi z Niemiec.

  • Pavel profesor

    Świat traci smutnych czeskich trenerów hurtowo, nie wiem czy się po tym pozbiera ;)

  • Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak weteran

    Jörg Gross dziennikarz sportowy gazety Pilartschik Zeitung podał sensacyjne wiadomości na temat przyszłości Doleżala. Czech będzie trenerem duetu Geiger&Eisnbichler. Będzie on odpowiedzialny zarówno za treningi jak i sprzęt. Jego asystent zostanie Radek Żidek.

  • ASJ_212 bywalec

    Czyżby Doleżal miał wrócić do Polski?

  • Pavel profesor
    @Mucha125

    Tak chcieli zrobić, ale emeryci się uparli.

  • Mucha125 profesor

    A ogólnie do kadr naszych Czesi powinni mieć bana na trenowanie naszych zawodników nie licząc trójki mistrzów jakby chcieli z nim trenować

  • Mucha125 profesor
    @Pavel

    I to błąd mogliby tego Czecha im dać nawet w ramach kadry jako zwykły asystent

  • Pavel profesor
    @King

    Nie będzie żadnej osobnej kadry dla emerytów, już to zapowiedzieli.

  • King profesor
    @Kuba_23

    Już to widzę jak posadę asystenta w Niemczech, a w przeszłości asystenta i głównego trenera kadry Polski zamienia na posadę w kadrze B ;) Już dajmy sobie spokój i dajmy do tej kadry B albo kogoś z polskich asystentów TT lub kogoś kogo zna TT z pracy w Austrii.
    A Dolezal jeśli już miałby do nas przyjść to pewnie w roli trenera trójki i w sumie niech tak będzie przynajmniej TT będzie mógł sobie dobrać pewnie z 4-5 zawodników do Zniszczoła i Wąska.

  • kibicsportu profesor
    @maciek0932

    Może Dolezal dla Kubackiego, Zyly, Stocha? A Thurn trenowałby młodszych zawodników.
    Można sobie gdybać, bo tak naprawdę Dolezal może przerwę sobie robi i tyle, ale ja bym widział jego powrót do Polski.

  • maciek0932 doświadczony
    @Kuba_23

    Wtedy pewnie nasza trójka Drombo chodziła by do niego po rady. Poza tym wątpię, czy TT by na to przystał.

  • Kuba_23 doświadczony

    To ciekawe gdzie Doležal teraz pójdzie ? Może powrót do PZN jako trener kadry B ?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl